Burgonya vírusmentesítési kutatások

Burgonya esetében az egészséges, magas biológiai értékű szaporítóanyag előállítás világszerte a vírusmentesített alapanyagok mikroszaporítására alapozott. A burgonya vírusmentesítése hagyományos módon merisztéma izolálással és a merisztémák in vitro tenyésztésével történik, azonban nagyon gyakran használják a kemoterápiát különösen PVM és PVS fertőzés esetén. A növények kemoterápiás vírusmentesítésére leggyakrabban a humángyógyászatban is alkalmazott gyógyszereket használják, ezek közül is a legnagyobb jelentősége a szintetikus nukleozid/nukleotid analógok csoportjának van, ilyen pl. a Virazol (ribavirin), mely számos DNS és RNS vírus szaporodását gátolja. A Virazolt világszerte hosszú évtizedek óta használják a növények vírusmentesítésére, azonban nagyon erős a fitotoxikus hatása, nagyok a beszerzési költségei és nem minden esetben elég hatékony. Kísérleteinkben számos antivirális hatású készítményt tesztelünk önmagában alkalmazva és Virazollal kombináltan, melyek alkalmazásával hatékony vírusmentesítés érhető el.

Kemoterápiás kísérlet in vitro burgonya hajtásokon

Frissítés dátuma: 2019.05.14.