A lucerna nemesítése (Medicago sativa L.)

A lucerna, termőterületének jelentős csökkenése ellenére jelenleg is Magyarország legfontosabb pillangós szálastakarmány növénye. Termesztésének gazdaságossága alapvetően a telepített fajta ökológiai és technológiai alkalmazkodó- és tűrőképességétől, perzisztenciájától, éves szárazanyag-produkciójától függ. A kisvárdai lucernafajták genetikai alapját a Teichmann Vilmos által előállított tarkavirágú lucerna képezi. Teichmann a homoki és a kékvirágú lucernát keresztezte, és az így kialakított populációból klónszelekcióval válogatta ki a megfelelő genotípusokat. Munkáját a környék egyik leggyengébb homokdombján végezte, így tesztelve nemesítési anyagainak alkalmazkodóképességét a kedvezőtlen talajadottságokhoz. A Kisvárdai lucerna volt az első fajta, amely alkalmas a savanyú homoktalajok gazdaságos hasznosítására. Az évtizedeken át mostoha körülmények között szelektálódott génforrás felhasználásával nemesített Hunor-40 (1989), Jozsó (1996) illetve Klaudia (1996) fajták úgy váltak ismertté, mint a homoktalajok lucernái. Az ezredforduló után polycross módszerrel több ciklusban javítottuk a zöldhozamot és a levélbetegségekkel szembeni toleranciát, új szintetikus populációinkban a kisvárdai fajtakör kiemelkedő alkalmazkodóképességét próbáljuk a megfelelő hozammal ötvözni.

Hunor-40 lucerna fajta

Lucerna polycross keresztezés kordon mellett Kisvárdán

Frissítés dátuma: 2019.05.14.