A szarvaskerep nemesítése (Lotus corniculatus L.)

A szarvaskerep a takarmánytermő gyepterületek egyik értékes pillangós összetevője, természetes gyepekben is gyakori növényfaj. Ökológiai alkalmazkodóképessége jobb a lucernánál. A rágást, taposást jól tűri, legeltetve felfúvódást nem okoz, beltartalma kiváló. Alkalmas leromlott legelők felülvetéssel történő javítására, a takarmánytömeg beltartalmi értékének növelésére. Magfogása az erős magpergés miatt szakértelmet igényel, vetőmagja igen keresett árucikk.

Nemesítési munkánk célja jó szárazságtűrésű, felálló növekedési típusú, nagy zöldtömeget adó és megfelelő maghozamú, kedvező takarmányértékű fajták létrehozása. A Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő két szarvaskerep fajta (Szabolcsi 1, Luteo) hazai ökotípusokból a Kutatóintézetben lett előállítva, fajtafenntartásuk és vetőmag előállításuk a kisvárdai telepen történik.

Szabolcsi 1 szarvaskerep anyatő

Luteo szarvaskerep fajta