Pillangós takarmánynövények fajtafenntartása

A lucerna fajtafenntartása

Az Intézetben 3 lucerna fajta fenntartását és vetőmagjának előállítását végezzük

• Hunor-40 (1989): kiváló zöld- és maghozamú, perzisztens fajta, ökológiai alkalmazkodóképessége és kedvező szántóföldi betegségellenállósága miatt ökológiai termesztésre is alkalmas.
  • Klaudia (1996): nagy zöldhozamú, gyorsan sarjadó, jó magtermő képességű fajta.
  • Jozsó (1996): magas fehérjetartalmú, kedvező szár-levél arányú, hosszú élettartamú fajta, homoktalajok hasznosítására is megfelelő.

Céljaink a lucerna fajtáink ismert előnyeinek, elsősorban kiváló alkalmazkodóképességüknek a fenntartása, hozamuk és stressztűrő képességük további fokozása, magas biológiai értékű vetőmagjuk előállítása idős korú magfogó területekről.

Jozsó lucerna törzskeverék vetőmag előállítás tág térállásban kordon mellett

Szabolcsi 1 szarvaskerep fajta vetőmag előállítása

A szöszösbükköny fajtafenntartása
A kisvárdai telepen végezzük a Hungvillosa (1951) szöszösbükköny fajtafenntartását, vetőmag szaporítása kalászos támasztónövénnyel kevert vetésben történik.

Hungvillosa szöszösbükkönyfajta vetőmagelőállítása
tritikále támasztónövény mellett