Az országosan egyedülálló tartamkísérletünket 2003-ban, egy KMFP pályázat támogatásával indítottunk el. A kísérlet célja annak demonstrálása, hogy a jó beltartalmi értékekkel rendelkező, kedvező összetételű szennyvíziszap alapú komposzt rendszeres, hosszútávú alkalmazásának milyen hatása van a homoktalaj fizikai, kémiai és mikrobiológiai tulajdonságaira, valamint a termesztett növényekre. A kísérlet alkalmas arra, hogy a szennyvíziszap komposztnak a szántóföldi gazdálkodási gyakorlatban való jelentőségét bemutassuk és igazoljuk, elsősorban a magas szervesanyag-tartalmából eredő kedvező hatásai következtében.
A kísérletben a fent említett pályázat keretében, a Nyírségvíz ZRt-vel közösen kialakított Nyírkomposzt termésnövelő anyagot 3 évente juttatjuk ki 9, 18 és 27 t/ha dózisban. A kísérletet kiterített vetésforgóban állítottuk be. 2003-2017 között kukorica, tritikálé és zöldborsó volt a tesztnövény. 2017 őszén módosítottuk a tesztnövényeket: a tritikálét rozsra (Secale cereale ’Varda’), a zöldborsót rozsos bükkönyre (Secale cereale ’Varda’ és Vicia villosa ’Hungvillosa’) cseréltük, míg a kukorica továbbra is a vetésforgóban marad.
A kísérletben komplex talajfizikai, talajkémiai és talajmikrobiológiai vizsgálatokat végzünk. Kiemelten kezeljük a toxikus elemek mennyiségének vizsgálatát a talaj-növény rendszerben.
2018-tól új elemként elkezdtük a rhizoszféra talaj mikrobiológiai vizsgálatát, melynek célja a talaj-növény rendszer kapcsolatának mélyebb szintű feltárása, a szennyvíziszap komposzt növényi gyökerekre és az azokkal szoros kapcsolatban élő rhizoszféra mikroorganizmusokra gyakorolt hatásának megismerése, a növényfajok közötti különbségek tanulmányozása.
A komposztprizma a Nyírségvíz Zrt. komposztálótelepén A kijuttatott komposzt
Rozs és rozsos bükköny tavaszi aspektusa a kontroll és a komposzttal kezelt parcellákban
A rhizoszféra talaj előkészítése a vizsgálatokhoz