Egy életpálya elismerése

A Magyar Növénynemesítők Egyesülete Tiszteletbeli Tagságot adományozott a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézet egykori tudományos munkatársának.  Borbély Ferenc életpályája elismeréseként vehette át a díjat.
Borbély Ferenc 1958-tól dolgozott kutatási asszisztensként a Nyírségi Mezőgazdasági Kísérleti Intézetben. 1960-ban tudományos segédmunkatárs, 1962-től tudományos munkatárs, később vezető kutató volt egészen 1994-es nyugdíjazásáig.

Kutatási területe a kezdetektől fogva a különböző csillagfürt fajok (Lupinus albus L.; L. angustifolius L.; L. luteus L.) kutatása, nemesítése, termesztéstechnológiájának kidolgozása, továbbfejlesztése volt.

1972-1982 között, az országos fehérje programban a csillagfürt altéma vezetőjeként szervezte, irányította, koordinálta a csillagfürt nemesítési tevékenység mellett a termesztési illetve takarmányozási kísérleteket, valamint a vetőmag szaporításokat.
Nemesítési tevékenységének eredményeként öt új csillagfürt fajta, négy fehér virágú – Nyírségi édes, Nyírségi keserű, Nelly, Detty – és egy sárga virágú édes – Vegus – kapott állami elismerést. A Nelly fajtát 1992-ben Németországban is díjazták.

Az új fajták előállítása mellett jelentős eredmény ért el a fehérvirágú édes csillagfürt termesztésének kiterjesztése a homoktalajokról a gyenge termékenységű, savanyú agyagbemosódásos barna erdőtalajokra. A vegyszeres gyomirtásban elért kutatási és gyakorlati eredményei kiemelkedőek, illetve a termesztéstechnológia kidolgozása területén is maradandót alkotott.

1994-2006 közötti időszakban a csillagfürt kutatási témaköréhez kapcsolódóan hét pályázatot nyújtott be, közülük hatot fogadott el a bírálóbizottság, ötnek témavezetője volt.  Egy pályázatban pedig altéma vezetőjeként működött közre.

Nyugdíjba vonulása munkájában gyakorlatilag nem okozott változást. A mai napig tevékenyen vesz részt a csillagfürt kutatási-nemesítési feladatok megvalósításában, szakmai tanácsaival segíti az Intézet munkáját.

Borbély Ferenc tudományos cikkeinek és posztereinek száma meghaladja az 55-öt. Előadások és ismeretterjesztő cikkek száma, több mint 150. Három szakkönyvben szerzője a „Csillagfürt” fejezetnek.
Külső konzulensként rendszeresen segítette a Nyíregyházi Mezőgazdasági Főiskola, valamint a Bessenyei György Tanárképző Főiskola hallgatóit diploma dolgozataik elkészítésében.

Tagságai:

• 1992-től Magyar Tudományos Akadémia Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Tudományos Testületének,
  • 1997-től a Magyar Növénynemesítők Egyesületének.

Elismerései:

• Mezőgazdaság Kiváló Dolgozója (1970),
  • Kiváló Dolgozó (Vetőmag Vállalat, 1977),
  • Kiváló Munkáért (1980),
  • Westsik Vilmos Emlékplakett (1983),
  • Igazgatói dicséret eredményes jó munkája elismeréséül (1988),
  • Nyíregyháza Tudományos Életéért Kitüntetés (Nyíregyháza Megyei Jogú Város Közgyűlése, 1996),
  • Elismerő Oklevél a Nyíregyházi Főiskola XXIX. Házi Tudományos Diákköri Konferenciáján Bíráló Bizottsági munkájáért (Nyíregyházi Főiskola, 2001),
  • Lónyay Menyhért Emlékérem (MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tudományos Testülete, 2005),
  • Aranyoklevél; 50 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenység elismeréseként (Budapesti Corvinus Egyetem 2007),
  • Westsik Vilmos Díj   (Szabolcs -Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlése, 2008),
  • Életműdíj (DE AGTC Kutató Központ Tudományos Tanácsa 2004),
  • Emlékérem (Magyar Növénynemesítők Egyesületének 2009)
  • Kerámia plakett – „Életművéért, hosszú időn át tartó szolgálatáért”. – (Magyar Növénynemesítők Egyesülete 2014),
  • 2022-ben Borbély Ferencnek a Magyar Növénynemesítők Egyesülete Tiszteletbeli Tagságot adományozott, életműve elismeréseként.