Hírek

""

Vegyen részt kiállítóként Magyarország legnagyobb ökológiai rendezvényén, az V. Öko Expo-n!

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán csaknem kétszáz hallgató szerzett diplomát a most záruló félévben. A végzettek a Főépület Díszudvarán, ünnepélyes keretek között tettek esküt az agrárium szolgálatára és kapták meg okleveleiket.

A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) saját gabonafajtáival és alternatív növényeivel jelent meg az Öko Expo előrendezvényeként megszervezett szántóföldi fajtabemutatón. A pénteki hajdúnánási eseményen ökológiai termesztésben is jól alkalmazható növényeket, precíziós eszközöket és technológiai megoldásokat ismerhettek meg a gazdálkodók.

A Magyar Tudományos Akadémia Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjjal ismerte el a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet adjunktusának eredményeit. Kiss Nikolett Éva a kémiai műtrágyák alternatívájaként szolgáló pelletált baromfitrágyáról szóló publikációjával érdemelte ki a díjat.

Oktatói-kutatói csereprogramok, valamint hallgatóik számára elérhető angol nyelvű képzési lehetőségek, rövid nyári programok, egy-két szemeszteres tanulmányok iránt érdeklődött pénteken a Debreceni Egyetemen öt amerikai egyetem küldöttsége. A delegáció három karon tett látogatást.

A legújabb haltani kutatási eredményekről, a horgászturizmus helyzetéről, valamint az idegenhonos halfajok hazai természetes vizekben betöltött szerepéről is szó volt a Magyar Haltani Társaság XX., jubileumi konferenciáján a Debreceni Egyetemen. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszéke által szervezett tudományos rendezvényen 24 előadás hangzott el, amelyeket szakmai vita követett.

A Debreceni Egyetem is bemutatkozik a 24. Hajdúsági Expó Mezőgazdasági és Ipari Kiállításon és Vásáron Hajdúböszörményben. Augusztus 9. és 11. között az egyetem agrárkutatói és oktatói a rendezvény szakmai programján tartanak előadásokat, valamint saját standot is állít az intézmény.

Ökológiai és Regeneratív Gazdálkodási Kihelyezett Tanszéket hoz létre a Debreceni Egyetem Hajdúnánás-Kendereskertben. Az erről szóló oktatási és kutatási megállapodást pénteken írta alá Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere.

A hazai és a nemzetközi búzapiac jelenéről és jövőjéről, a búzanemesítés irányairól, valamint a minőségi búzatermesztés agrotechnikájáról volt szó egyebek mellett az idei, a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézete, a Debreceni Akadémiai Bizottság Agrártudományi Szakbizottság és a Hajdú Gabona Zrt. által szervezett XXXI. búzatanácskozáson. Az eseményen elhangzott: az ágazat jövőjét csakis a minőségi, intenzív termesztés jelentheti.

A Debreceni Egyetem két pályázat révén csaknem kétmilliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Vidékfejlesztési Programból. Az összeget az agrártudományi oktatást és kutatást szolgáló tangazdaságának, kutatóintézeteinek, bemutatókertjének és Innovációs Központjának fejlesztésére fordítja az intézmény.